
„Energetyki” a nadmiar cukru w diecie
Przeciętnie zawartość cukru w jednej puszcze napoju energetyzującego (250 ml) wynosi 20- 30 g, co odpowiada 5 - 6 łyżeczkom cukru. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia spożycie cukru nie powinno przekraczać 10% ogółu energii. Tak więc przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal będzie to około 200 kcal czyli 10-12 łyżeczek białego cukru. Tak więc 250 ml tego napoju dostarcza połowę zalecanego dziennego spożycia cukrów.

Jak „energetyki” wpływają na nasz organizm?

Dlaczego napoje energetyczne szkodzą naszemu zdrowiu?
- Napoje energetyczne zawierają dużą ilość węglowodanów, co wpływa niekorzystnie na stan szkliwa zębów. Dodatkowo badania pokazują, że napoje energetyzujące charakteryzują się wysokim stopniem kwasowości, co w połączeniu z wysoką zawartością węglowodanów może prowadzić do próchnicy.
- Wysokie spożycie cukrów prostych może być czynnikiem rozwoju insulinooporności, która z kolei może doprowadzić do otyłości i cukrzycy.
- Kolejną wadą spożywania napojów energetyzujących jest skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości, co prowadzi do przemęczenia i osłabiania organizmu. Otóż badania amerykańskie pokazały, że aż 73% młodzieży (12-18 lat) spożywa co najmniej 100 mg kofeiny codziennie. U tych dzieci odnotowano spadek aktywności na zajęciach, co przełożyło się na negatywne wyniki w nauce oraz zaburzenia nastroju.
Domowe napoje dodające energii
Najbardziej popularną kompozycją jest połączenie cytrusów, imbiru i kurkumy, czasem z dodatkiem innych przypraw, np. kardamonu. Taka mieszanka zawiera m.in. Witaminy, sole mineralne, łatwo przyswajalne węglowodany i przeciwutleniacze. Ostro-kwaśny smak również ma swoje znaczenie w kontekście pobudzenia do działania. Innym sprawdzonym pomysłem jest picie gorącej czekolady z ostrą papryczką chilli lub z dodatkiem cynamonu. Obie mieszanki nie tylko skutecznie pobudzają, ale i rozgrzewają. Czekolada jest produktem, który korzystnie wpływa na nastrój (mood food).
Piśmiennictwo:
- https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/jaka-ilosc-cukru-jest-bezpieczna-dla-zdrowia/
- https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/szkodliwa-energia-czyli-dlaczego-napoje-energetyzujace-nie-sa-dla-dzieci/
- https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/napoje-energetyzujace-znaczacym-zrodlem-kofeiny-w-diecie-dzieci/
- https://www.gov.pl/web/wsse-poznan/napoje-energetyzujace-tzw-energetyki
- https://www.gov.pl/web/psse-pila/energetyki---latozsanepidem
- https://www.instructables.com/Homemade-Energy-Drink/